Co s napadeným webem

Web zablokován z důvodu hacku. Setkali jste se s tímto hlášením na svém webu a nevíte, co dál? Anebo vás jen zajímá, jak podobné nepříjemnosti předejít? Právě pro vás jsou sepsány následující řádky.

 

Co se vlastně stalo?

Pokud vaše webové stránky obsahují bezpečnostní chybu, dříve či později se najde někdo, kdo se ji pokusí využít. Může k vám nahrát škodlivý software, který se pak dále šíří a napadá další weby. Může také váš účet využít k rozesílání spamu. Vaše stránka se jednoduše změní v nebezpečí pro ostatní uživatele internetu.

Z těchto důvodů jsme nuceni napadený web okamžitě zablokovat. Majiteli samozřejmě zašleme email s oznámením o tom, co se stalo. A také stručný návod k tomu, jak stránky opět zprovoznit.

Jak tomu předcházet?

O bezpečnost webu je potřeba starat se již od samého začátku. Proto již ve chvíli, kdy vybíráte, jaký systém pro správu obsahu budete používat (wordpress, joomla apod.), zajímejte se o to, zda se o něj jeho tvůrci starají a vydávají pravidelné aktualizace.

Nezapomeňte si také zapnout automatické aktualizace všeho, co na svém webu používáte (pluginy, šablony apod.). Takto minimalizujete riziko, že útočníci využijí nějakou známou bezpečnostní chybu, která se může vyskytovat u neaktualizovaných systémů.

Zvažte také použití  bezpečnostního pluginu. Anebo jednoduše pověřte správou vašeho webu někoho, kdo tomu všemu rozumí a o tyto bezpečnostní prvky se postará za vás.

Jak to vyřešit?

Abychom mohli hosting odblokovat, je potřeba jej pročistit. Doporučený postup je následující:

  • Zkopírujte si data k sobě – tj. obrázky, dokumenty apod. (V systému wordpress je to složka wp-content.) Data si projděte, jestli nenajdete něco, co tam nepatří, např. php soubory ve složce s obrázky apod.
  • Smažte celý web přes ftp
  • Nahrajte znovu wordpress – stejnou verzi, která byla na webu před napadením a zároveň vyčištěná data.
  • Jakmile to budete mít, ozvete se nám a domluvíme se na času aktivace webu. Ihned po aktivaci je potřeba provést update wordpressu a aktivovat automatické updaty, aby se situace neopakovala.

A co dělat v případě, kdy máte pocit, že je toho příliš a sami si s tím nevíte rady? V takové situaci vám můžeme nabídnout práci našeho administrátora. Hodinová sazba je 1000 Kč. Administrátor může pročistit účet za vás. Můžeme se postarat i o update vašeho systému, je ale potřeba počítat s tím, že správné provedení u složitějších systému zabere několik hodin.

Komentáře k článku nejsou aktivovány.