Bezpečná hesla

Zvolte si bezpečné heslo a opatrujte ho jako oko v hlavě. Takto jednoduše by se téma hesel dalo shrnout. Jistě jste něco podobného slyšeli již mnohokrát. Ale ruku na srdce – řídíte se těmito pravidly?

Máme za to, že téma bezpečnosti na internetu je třeba neustále připomínat. A proto se dnes na problematiku bezpečných hesel podíváme blíže.

Proč je potřeba mít opravdu bezpečné heslo?

Mnoho uživatelů internetu stále nad bezpečnými hesly mávne rukou s komentářem: „Kdo by se chtěl nabourat zrovna do mého účtu?“ Toto je ovšem úplně špatně položená otázka.

Je pravda, že až na výjimky nikdo neútočí konkrétně na váš účet. Internet je ovšem neustále skenován automatickými programy, které se zkoušejí dobýt do jakéhokoliv emailu nebo ftp. Účet, který se jim podaří prolomit, následně využijí pro rozesílání spamu nebo phishing. Vaše stránky či emaily se takto snadno dostanou na blacklisty a nebudou fungovat.

Co nejsou bezpečná hesla?

Existují neustále dokola používaná hesla. Útočníci je moc dobře znají a při pokusu o prolomení vašeho účtu je vyzkoušejí jako první.

Proto nepoužívejte:

  • heslo stejné jako jméno emailu
  • heslo jako jméno emailu s malou obměnou (např. jmeno1234, Jmeno apod.)
  • vlastní jména
  • hesla ze seznamu nejčastějších hesel

Bezpečné heslo by mělo obsahovat minimálně osm znaků (důraz je tu na slovo minimálně, čím více znaků, tím těžší je heslo prolomit) a být kombinací velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků.

Jak zacházet s bezpečnými hesly

Řekněme, že jste si všechny předchozí rady vzali k srdci a vytvořili si opravdu bezpečné heslo. Můžete ho teď používat pro všechny služby na internetu?

Rozhodně ne. Rozumnější je mít pro každou službu heslo unikátní. Jakmile totiž vaše silné heslo nějakým způsobem unikne (a i to se může stát), okamžitě se vám může někdo nabourat do emailu. A jsme tam, kde na začátku.

Říkáte si, jak si všechna ta silná hesla zapamatovat? Možná už jste si zvykli ukládat je přímo do prohlížeče. Je to pohodlné, prohlížeč tuto možnost sám nabízí a nic dalšího k tomu nepotřebujete. Málokterý prohlížeč má ale toto ukládání řešeno dost bezpečně a po útoku viru se mohou hesla dostat ven.

Bezpečnější možností tedy je používat různé password managery jako je Keepassx (https://www.keepassx.org) nebo Lastpass (https://www.lastpass.com/). S nimi vám bude stačit pamatovat si jedno silné heslo, o všechna ostatní už se postarají.

 

 

Komentáře k článku nejsou aktivovány.